Optimálny tepelný komfort v letných mesiacoch dosahujeme v našich príbytkoch väčšinou použitím klimatizácie. Dá sa to aj inak?
Na prelome milénií, sme sa po prvý krát stretli s technológiou chladených stropov. Moderný spôsob chladenia interiérov bol, pre nás laikov, akoby postavený na obrátenom systéme podlahového kúrenia. V interiéri nefúkal chladný vzduch ako pri klimatizácii, ale prirodzene sa pod stropom ochladil a rovnomerne sa rozptýlil celým interiérom.
Pri prvých realizáciách sme k tejto technológii pristupovali s veľkým rešpektom. Od začiatku sme však dodržiavali dve zásadné pravidlá. Prvým bolo postupovať presne podľa montážnych predpisov renomovaných dodávateľov. Druhým pravidlom bolo pri montáži použiť len systémové prvky overených výrobcov sadrokartónových systémov. Nakoľko sa podobné novinky na trhu vždy objavia pri realizácii výnimočných interiérov, mali sme snahu o čo najvyššiu kvalitu realizácie s cieľom, vyhnúť sa prípadným reklamáciám v budúcnosti.
Tento postup sa nám časom overil ako správny, pretože sme za ostatných 20 rokov realizovali chladené stropy rôznych technológií na viac ako stovke projektov od rodinných domov, bytov až po kancelárie. Možno aj to je dôvod, prečo sme do dnešného dňa nemali pri projektoch s technológiou chladených stropov ani jednu reklamáciu.
Postupom času sa na trhu objavili nové technológie chladenia a my sme spolu s nimi rozširovali naše skúsenosti. Na začiatku boli len systémy omietaných kapilár, ku ktorým sa časom pridali chladiace rúrky zafrézované v sadrokartónovej platni, alebo nad stropom umiestnených chladiacich panelov. Každá technológia má svoje výhody, ale aj požiadavky, ktoré je potrebné pri montáži stropov dodržať. Preto vždy aktívne spolupracujeme nie len s dodávateľom chladiaceho systému, ale aj s technickým oddelením systémového riešenia nosnej konštrukcie stropu.
S dodávateľom chladiaceho systému konzultujeme nielen umiestnenie chladiacich panelov, ale aj postup ich zapojenia a umiestnenia snímačov rosného bodu. Nakoľko je zaťaženie chladeného stropu vyššie ako pri bežných sadrokartónových podhľadoch, konzultujeme každý jeden projekt s technikom na posúdenie statiky, vhodného rozloženia nosnej konštrukcie a jej kotvenia.
Aj keď vlastníme technológie na frézovanie do sadrokartónu, v oblasti chladených stropov sa snažíme vždy ponúkať len riešenia a technológie od overených dodávateľov na trhu. Tí najlepšie vedia garantovať nie len trvácnosť, ale aj požadované chladiace výkony. Praktickú skúsenosť dnes máme so zafrézovanými systémami od Rehau, Uponor alebo Thermotech. V oblasti mokrých technológii sme spolupracovali pri inštalácii nie len stropných kapilár, ale aj rúrkových rozvodov rôzneho priemeru.
Stále viac na atraktivite získavajú systémy chladiacich modulov rozmiestnených nad sadrokartónovým stropom. Ich efektívnosť narastá s použitím špeciálnych platní Thermoboard alebo Thermoboard Plus s tepelnou vodivosťou až 0,45 W/(mK).
O príjemnú atmosféru v interiéri sa nestará len teplota, ale aj akustická pohoda bez rušivých zvukov a ozveny. My v DryCone sme radi, že ako špecializovaná firma v oblasti interiérovej akustiky máme v ponuke riešenie aj na kombináciu stropného chladenia a akusticky pohltivých stropov. K dispozícii máme nielen materiály na princípe dierovaných platní, ale aj s prímesou dehydrovaného zeolitu pre čistenie vzduchu, ako aj plné hladké monolitické akustické stropy bez viditeľnej perforácie alebo rastra.
Chladeným stropom máme venovanú aj jednu sekciu našej stránky, dostanete sa do nej cez menu, alebo kliknutím sem.